Jdi na obsah Jdi na menu
 


RH-WA aneb pár postřehů z Prahy...

Začněme hezky od začátku...do Prahy jsme od nás vyrazili čtyři - já s Tjabákem na RH-WA a Klára se Simonem na RH-WB. Nutno podotknout, že oba psi zkoušku úspěšně zvládli, i když oba měli někde dost na mále...:-).

Jako prvná se dělala práce ve vodě a začínalo se hnedka plaváním na vzdálenost (my jen 200m). Tjabák uprostřed rybníka skočil na první povel do vody, přesvědčený že hned za ním poletí aport - ale jaké bylo překvapení, když člun začal odplouvat...naštěstí si s tím Tjabák poradil a i když tenhle cvik dělal poprvé v životě, tak plaval hezky za člunem a nezdrhnul na břeh :-).

Další cviky jsme už měli natrénovaný, tak probíhaly v pohodě :-). Akorát donáška lana k surfaři se nám moc nepovedla. Nula to sice nebyla (i když z 30 bodů za tenhle cvik nám moc nezbylo), protože na x-tý povel to lano přeci jenom donesl, ale evidentně mu dělala problém dost dlouhá mělčina, kterou u nás nemáme. Jakmile se dostal do míst kde mohl plavat, tak už to bylo v pohodě. Donáška byl asi nějakej zakletej cvik, protože kromě jedné výmarky na Áčkách s ní měl problém u nějakého cviku každý. Příští rok na ni musíme dost zapracovat, protože u Béček se vyskytuje hned u dvou cviků...

Celkem teda voda  174 bodů/200, známka dobře.

Jenže pak nastal kámen úrazu - dovednost. První čtyři cviky Tjabák zvládnul s velkou vervou a drobnými nepřesnostmi - jenže pak přišli mety (2 body, v našem případě surf a člun, 40 m od sebe a 40 m od břehu, ke kterým se pes vysílá). My měli určený pořadí vlevo surf - vpravo člun. Na nějaký povel navíc (než Tjabák překonal mělčinu a divný pocit, že plave k prázdnému surfu, když se surfy s lidma přeci vždycky přitahujou...) doplaval k surfu, na povel pro plavání vpravo surf krásně obeplaval a ... našel to. Našel přesně to, co celou dobu hledal...provaz, za který byl surf přikotven, aby neodplaval. Šťastnej vzal do huby aportek a chtěl s ním plavat ke mně...jenže to nešlo, protože surf byl opravdu kvalitně přikotven. Mohla jsem si hlasivky uřvat, jenže Tjabo se rozhodl, že se bez aportu nevrátí (když už si pro něj připlaval...). Po dlouhých minutách beznadějného boje byl ´vysvobozen´ pořadatelem, vyzdvižen do člunu (bez surfu :-P) a odvezen na břeh. To už jsem byla smířená že jsme se zkouškama skončili, akorát mě mrzelo, že kvůli takový blbosti - vždyť Tjabák se na to nevykašlal, jen se opravdu snažil udělat to, co se celý léto učil (a potřeboval i k těmhle zkouškám) - dovléct surfaře - a měl snahu ten cvik dokončit, i když to nebylo v jeho silách...naštěstí to pan rozhodčí viděl podobně, zavřel obě oči a dal nám 35 bodů - minimum, známka uspokojivě.

Poslušnost měl pěknou, spletl jednu odkládačku (místo stání si sednul), jinak tam měl nějaký drobný chybičky, ale vyzařovalo z něj nadšení a ani se moc nedal rozhodit zvláštním štěrkovitým podkladem. Celkem byl ohodnocen 44 body z 50 a známkou dobře.

Celkem jsme dostali 253 bodů, známku dobře. Tjabo byl rozhodčím veskrze chválen, sice má někde drobné chybičky, ale hlavní je, že má nadšení a chuť do práce. Já jsem byla taky spokojená, protože se snažil a za to, co neudělal, si beztak můžu sama.

Alespoň taky vím, na čem musíme příští rok zapracovat (letos už do vody asi žádný figuranty nedostanu :-P) - hlavně na donáškách a práci na mělčině. A taky musím vymyslet, jak mu vysvětlit rozdíl mezi vysílačkou na cíl a aportem...

A nějaká statistika na závěr: na zkoušky bylo přihlášeno 8 psovodů, nastoupilo 6 ( 2x WA, 4 x WB). Nakonec bohužel splnili jenom 3 ( 1x WA, 2x WB). Z plemen byli hojně zastoupeni retrievři (3x labrador, 1x chesapeake, 1x flat) a 1 výmarská ohařka.

Velký dík patří ZBK Praha za uspořádání zkoušek, panu rozhodčímu za posuzování a především všem obětavým figurantům, ochotným lézt do vody i v né zrovna příznivém počasí...